Hangi Kitapları Okursak Zekamızı Geliştirebiliriz?

Okulda, okumanın kişiliğimizin oluşumunu, zekamızın artmasını, kelime dağarcığının zenginleştirilmesi için yararlı olması gerçeğiyle motive edilen herkesi belirli literatürü okumaya zorlarlar.

Pek çok kişi okumak ve yeniden anlatmak zorunda kaldıkları kitapları heyacanla hatırlıyorlar, üzerine metinler yazıyorlar ve şu konu üzerine felsefe yapıyorlar: “Yazar, romanında kırmızıyı kullanarak bize ne söylemek istedi?”

Öğretmenler her zaman haklı.

Okumak düşünmeyi geliştirir, beyni eğitmeye yardımcı olur ve entelektüel yetenekleri geliştirir. Okurken, sadece kendi kelime dağarcığımızı yenilemekle kalmıyor, aynı zamanda hayal gücümüzü, yaratıcılığımızı geliştiriyor, yeni bilgiler çiziyoruz. Kelimelerin bilgeliğini özümseriz, metnin özünde bulunan anlamı anlamaya çalışırız.

Bugün, büyük miktarda literatür ücretsiz olarak temin edilebilir. Atalarımızın aksine şanslıyız, çünkü kütüphaneye gitmemize ve yetersiz ürün yelpazesinden en iyi seçeneği seçmemize gerek yok. Her zevke uygun geniş bir kitap seçkimiz vardır. Ama hepsi faydalı değildir. Aşk lirik romanları, vasat fantastik ve dedektif hikayeleri okumak, ucuz sözde bilimsel broşürler, kafamıza yararlı hiçbir şeyle dolduramaz.
Okumak, sembollerin yorumlanması ve imgelerin yaratılmasıyla ilişkilendirilen beynin aktif çalışmasını içerir. Nihai hedefe, sunulan bilginin karmaşıklığına ve okuyucunun anlayışına bağlı olarak birkaç okuma türü vardır.

İnsanlar yeni bilgi edinmek veya eğlence için okurlar.

Bazen metnin karmaşıklığı bir kişinin okumasından ve zekasından daha fazladır ve yazarın eserde ortaya koyduğu anlamları anlamak için çaba sarf etmesi gerekir. Bu tür literatür, bir kişiden daha aktif zihinsel aktivite gerektirir. Herkes okuyup anlayamaz, çünkü sadece bilgiyi hatırlamanız değil, aynı zamanda kendinizden geçmeniz, deneyiminizle ilişkilendirmeniz, zihinsel olarak bir resim çizmeniz gerekir.

İki tür okuyucu vardır: öğrenmeyi ve süreci zevk almayı kolay bulanlar ve en az bir bölümü tamamlamak için çok büyük çaba harcayanlar.

Ama herkes okuma becerisini oluşturabilir, biraz denemeli ve ilgini çeken , okumaya aşık olmanı sağlayacak kaldıraç olacak “ilk” kitabı bulmalısınız.

Entelektüel gelişimlerinde çoğunluğu aşan, geniş deneyime sahip olan ve bilgilerini erişilebilir bir biçimde aktaranlardan öğrenmeye değer. “Zor” bir kitabı anlamanıza ve ustalaşmanıza yardımcı olmanın tek yolu, entelektüel potansiyelinizi kullanarak basitten karmaşığa geçerek çok okumaktır.

Her zaman basit bir şey okumak, kendini geliştirmek isteyen biri için bir seçenek değildir. Eğer neyi okumamız gerektiğini bilmiyorsak o zaman, bizi anlamaya ve henüz kavrayamadığımızı açıklamaya itecek bir akıl hocasından yardım almamız gerekiyor.

Öğretmen sadece anlama sürecini kolaylaştırır, bilgiyi daha basit, gözden geçirilmiş bir biçimde sunar.

Zihnin gelişimi için kitaplar iki türdendir:

 1. Çeşitli antolojiler, ders kitapları – diğer insanların düşüncelerinin ve fikirlerinin yeniden anlatılması. Bu, kişiye bağımsız düşünmeyi gerçekten öğretemeyen pasif bir bilgi tüketimidir.
 2. Klasikler – beyni yeni bilgilerle dolduran, deneyim ve bilgiyi paylaşan ham bir orijinal fikir içerir. Bu tür kitapları okumak, bir kişinin kendisi için düşünmesini, yararlı olanı değerlendirmesini ve izole etmesini sağlar. Disiplinler kurar, özgüvenini yükseltir, düşünmeyi harekete geçirir.

Entelektüel yeteneklerin gelişimi için literatür

Entelektüel yeteneklerimizi geliştirmek için zekayı artırmaya yardımcı olacak kitapları seçebilmemiz gerekiyor. Kurgu yardımıyla gerçeklikten kaçmak çok kolay ama aynı zamanda faydalı bir şeyler verebilecek, yeni bir şeyler öğretebilecek çalışmaları da okumamız gerekiyor.

Kendimizi geliştirmemize yardımcı olacak kitaplar farklı türlerde olur:

 • bilimsel ve modern bilim kitapları;
  • felsefi edebiyat;
  • şiir;
  • kurgu;
  • tarihi eserler.

Bu türlerin her birinde hem yararlı, “akıllı” kitaplar hem de sözde yararlı kitaplar vardır; bunlar, herhangi bir literatürden bir şeyler öğrenebilmemize rağmen, okumak bizi gerçekte hiçbir şeyle zenginleştirmez. Bir cildin güzel bir kapağı varsa ve zekice bir düşünceden alıntı yapılmışsa, bu onu aşırı derecede yararlı kılmaz.

Öyleyse zekamızı geliştirmek için hangi kitapları okumamız gerek?

Bilimsel ve modern bilim kitapları

Bunların çoğunu anlaşılmaz karmaşık terimler, formüllerle dolu referans kitapları ve sıkıcı eserler olabileceğini varsaymak gerekli değildir. Doğru çalışmalar, bize belirli fenomenlerin doğasını oldukça basit ve anlaşılır bir biçimde açıklayabilecektir.

Çevremizdeki dünyayı, insan doğasını anlamamıza, başka bir kültürün dünyasına dalmamıza, sanat öğrenmemize veya önde gelen kişiliklerin biyografilerinden ilginç gerçekleri öğrenmemize yardımcı olacaklar.

Bu tür kitapları okumak zihnimizi, hayal gücümüzü geliştirebilir ve düşüncemizi eğitebiliriz.

Felsefi Edebiyat 

Eski felsefe, insan doğasını anlamayı öğreten temel bir bilimdir. Filozoflar en zeki ve en aydınlanmış saygın insanlar olarak görülüyordur.

Bugün felsefe liderliğini kaybetti, çünkü teknoloji ön plana çıkmıştır. Ancak dünyada robotlar bulunmuyor, ama onlarla ilgili yazılmış yazılar talep görüyor. Bazı insanların kaynak ve arzularını anlamamıza yardımcı olurlar, bize enerjimizi doğru yöne yönlendirmeyi öğretirler. İkincisi fikrinizi nasıl tanıtacağınızı, zamanınızı doğru bir şekilde nasıl yöneteceğinizi, insanların davranışlarını anlamayı ve tahmin etmeyi öğrenebilirsiniz.

Klasik felsefenin yanı sıra dini kitaplarda burada yaşıyor. Bunlar arasında çok şey öğretebilen, dikkatli ve düşünen okuyucu olabilen Kuran vardır.

Şiir

Pek çok insan şiirin değerini anlayamaz, çünkü onu yararlı bir şey veremeyen anlamsız bir tür olarak görürler. Şiir okumak, yazının gücüne hayranlık uyandıran bir hürmet ve başkasının eserine saygı duygusu verir. Şiir güzel sözler geliştirir, kelimelerin ritmini hissetmeyi öğretir. Duyguları açmaya, doğanın güzelliğini hissetmeye yardımcı olur. Bu tür kitaplar zeka ve kelime dağarcığını geliştirmeye yardımcı olur.

Kurgu 

Masal ve kurgu olarak yazılanları düşünerek bu tür çalışmaları ihmal etmemeliyiz. Büyük romanlar bazen tarihi eserlerden daha fazla gerçek içerir. Biz onların yardımıyla yeni bir gerçekle tanışabilir, başka bir dünyayı keşfedebilir ve kendimizi geliştirebiliriz. Bu tür edebiyat, ufukları genişletmeye, kelime dağarcığını zenginleştirmeye yardımcı olur, çünkü çoğu zaman bu tür eserler gerçek olaylara dayanan birçok felsefi düşünce içerir.

“Kaliteli” kitaplar “lezzetli” bir dille yazılmıştır ve okunması çok zevklidir. Kelime dağarcığımızı zenginleştirmeye, düşüncelerimizi nasıl doğru şekilde formüle etmemizi öğretmeye, konuşmaya ve hayal gücümüzü geliştirmeye yardımcı olurlar. Yabancı kurgu kitapları, orijinallerini okursak zekamızı geliştirmeye yardımcı olur. Bu, yabancı kelimeleri hızlı bir şekilde hatırlamamız dil yeterlilik seviyesini artırmayı mümkün kılar. Yerli klasikler de göz ardı edilmemelidir.

Tarihi Eserler

Bunlar sadece okula dönmekten bıktığın bir sürü tarihi sıkıcı kitaplar değildirler. Tarihsel kitaplar inanılmaz derecede ilginç ve bilgilendirici olabilirler. Geçmişi anlamamıza, insanların hayatlarından inanılmaz hikayeler anlatmamıza, bunun neden böyle olduğunu ve başka türlü olmadığını anlamamıza yardımcı oluyorlar. Bugünümüzü daha iyi anlamak ve geleceği tahmin etmek için tarihi bilmemiz gerekir. Bu tür kitaplar yaşama dair farkındalığı teşvik eder, geçmişi açığa çıkarmaya yardımcı olur, mükemmel olanı değerlendirir ve başkalarının hatalarını asla tekrar ettirmez.

Bilgi, her zaman hesaba katılmış bir güçtür. Kitaplar bir bilgi kaynağıdır. Onların yardımı ile sadece diğer dönemleri ziyaret edemeyiz, ülkelerin ve halkların tarihinin, astronomisinin veya kültürünün sırlarını öğrenemeyiz, daha güçlü olmamıza, kendi zihnimizi geliştirmemize, bilincimizi daha esnek hale getirmemize yardımcı olurlar. Kitaplar zeka ve hayal gücümüzü geliştirir, bize düşünmeyi, gerekli bilgileri akıştan izole etmeyi öğretir. Ve bilginin sahibi olan kişi tüm dünyanın sahibidir.

Bir cevap yazın